Wzruszyłem się szczerze, gdy widziałem zatroskane miny starosty kieleckiego Michała Godowskiego oraz członka zarządu województwa Piotra Żołądka, którzy martwili się brakiem decyzji rządu o budowie obwodnicy Morawica na drodze krajowej nr 73 i w tym celu zorganizowali nawet spotkanie w budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach. Co nimi kierowało? Jakie szlachetne pobudki? Panowie na spotkaniu mówili o trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Skoro tak, to dlaczego poprzedni rząd PO-PSL – partii z których wywodzą się wymienieni przeze mnie Panowie, nie wdrożył tej inwestycji? Miał przecież na to całe 8 lat! Przez te lata zresztą nie tylko ta sprawa leżała odłogiem. Od 2011 roku mieszkańcy mojej miejscowości Gumienice zabiegają o położenie kawałka chodnika w okolicach skrzyżowania dróg powiatowych przy ruchliwej trasie Kielce – Chmielnik przez Pierzchnicę. Zawsze dochodziło tam do wielu wypadków, a chodnik pomógłby dzieciom dostać się bezpiecznie na przystanek. Jednak w odwecie za moją działalność opozycyjną władze samorządowe postanowiły całkowicie zignorować ich prośby oraz potrzeby.

Przy okazji mam pytanie do Pana Starosty: gdzie jest plan transportowy dla województwa świętokrzyskiego o który upominałem się będąc opozycyjnym radnym? Od sześciu lat wraz ze swoimi współpracownikami nie potrafi go Pan opracować. Co stoi na przeszkodzie? Dobrze Pan wie, że jego brak może skutkować brakiem dopłat do biletów ulgowych dla dziesiątek tysięcy osób korzystających w naszym regionie z transportu publicznego. Jeśli tak się stanie, to czy weźmie Pan za to odpowiedzialność?

My, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z regionu świętokrzyskiego od politycznej odpowiedzialności nie zamierzamy się uchylać. Zapewniamy, że nie zabraknie nam determinacji, aby skutecznie walczyć o jak najszybsze wybudowanie tej obwodnicy.  Muszę również dodać, że jako byłemu kierowcy i przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” w MPK Kielce były i będą dla mnie ważne sprawy transportu i infrastruktury. O tym że jako poseł w Sejmie upominam się o nie, świadczy choćby interpelacja w sprawie rewizji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku w części dotyczącej inwestycji kolejowych w woj. Świętokrzyskim, którą złożyłem niedawno do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jeśli odpowiedz na interpelację będzie pozytywna, to ruszą inwestycje modernizacyjne na dwóch liniach kolejowych: nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów oraz nr 25 (na odcinkach między Opoczno – Końskie – Skarżysko Kamienna – Sandomierz). Wierzę w to, że w polityce najważniejsze są konkretne działania, a nie frazesy i słowna erystyka.

Poseł Bogdan Latosiński